Jak na mastné vlasy?

31.03.2023

Naše pokožka je složitý systém zahrnující řadu látek, organismů a funkcí. Její rovnováha je křehký stav, který můžou narušit různé faktory. Hodně lidí trápí nadměrná tvorba mazu, která má vliv na vzhled vlasů. Vlasy vypadají nezdravě, nadměrně se lesknou, jsou splihlé a tvoří pramínky. Ženy, ale i muži, si kladou otázky jako: Jak nemít mastné vlasy? Jaké jsou příčiny vzniku mastných vlasů? Jak zabránit mastným vlasům?


Může být maz užitečný?

Pokožka každého člověka má úžasný ochranný komplex. Patří k němu i produkt mazových žláz, maz, který řadě z nás komplikuje život. Přesto se dá říci, že se jedná o užitečnou látku. Možná jste si všimli, že lidé s mastnějšími vlasy je ani v délkách nemívají příliš suché a tolik se jim nelámou. Maz se totiž stará o ochranu pokožky a zároveň zabraňuje vysušování a lámání vlasů. Pokud se tvoří ve správné míře, je užitečný. Pokud je mazu více, než bychom si přáli, vlasy vypadají splihle, nezdravě a nepěkně se lesknou.

Příčiny vzniku mastných vlasů

Příčina není pouze jedna a o to složitější je se s tímto problémem vypořádat. Může se jednat o dědičnou zátěž, hormonální nerovnováhu, nadměrný stres, špatnou životosprávu nebo chybu ve vaší péči o vlasy. Pokud stále používáte šampony pro suché vlasy, zpozorněte. Látky obsažené v tomto typu produktů mastným vlasům určitě neprospívají, naopak je ještě více zatíží a dodají to, čeho se potřebují zbavit. Kondicionér, obzvláště u mastných vlasů, patří vždy jen do délek a je třeba ho opravdu řádně vymýt, jinak v mastných vlasech nadělá více škody než užitku. Důležité je také omezit šahání do vlasů, které situaci taktéž zhoršuje, protože maz rozprostírá po vlasech a zároveň jim dodává další.

Jak zabránit mastným vlasům?

  1. Dodržujte zdravou životosprávu včetně minima stresu.
  2. Používejte vlasovou kosmetiku doporučenou pro mastné vlasy nebo pokud vlasy myjete každý den tak na každodenní použití, abyste zabránili zbytečnému dráždění pokožky hlavy. Tyto výrobky dokážou skvěle odstranit maz a zároveň zbytky stylingu.
  3. Kondicionér a masku používejte dle stavu vašich vlasů. (Pokud jsou poškozené nebo barvené, použití těchto produktů se nevyhnete.) V zásadě ovšem platí, že se nesmí aplikovat k pokožce hlavy. Výjimku tvoří speciálně vytvořené masky nebo peelingy na pokožku hlavy, které s mastnotou bojují a obsahují pečlivě vybrané složky.
  4. Do vlasů si zbytečně nešahejte.
  5. Používejte spíše hřeben, kartáč může dráždit vlasovou pokožku a zároveň mastnotu rozprostírat po celé délce vlasů.
  6. Vlasy si nemyjte horkou vodou, vlažná nebo studená jsou vhodnější.
  7. Na častou výměnu povlečení, především polštáře, nezapomínejte. To stejné platí u různých čepic a čelenek.
  8. Pokud vám čisté vlasy nevydrží ani jeden den, můžete zvážit návštěvu odborného lékaře.


Z babských rad na mastné vlasy se osvědčuje např. kopřiva, rozmarýn, tymián nebo šalvěj. Pokud nechcete běžet pro kopřivový šampon, vyzkoušejte kopřivový čaj, který necháte louhovat déle než jste zvyklí a až vychladne, opláchnete si s ním vlasy. Jako další přírodní pomocníci jsou známí třeba citrón, pivo nebo kefír.

A jaká je rychlá pomoc pro mastné vlasy? Tou je bezpochyby suchý šampon. Vlasy probudí, dodá jim objem a odstraní mastnotu.


Kadeřnictví Věra
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!